Menu

Jak dbać o meble kolonialne z Indii

Indyjskie meble, jeśli się nimi odpowiednio zaopiekować, mogą trwać w naszych domach przez pokolenia. By zachowały cały swój kunszt i połysk należy je 1-2 razy do roku odpowiednio zakonserwować i przepolerować. Na co dzień wystarczy jednak tylko przetrzeć meble suchą lub lekko wilgotną szmatką.


Oto niektóre z popularnych past do indyjskiego drewna:


Wosk pszczeli.


Wosk pszczeli produkowany jest naturalnie przez pszczoły i ma zastosowanie konserwujące w przypadku wszystkich klasycznych mebli kolonialnych o gładkiej powierzchni. Ta miękka substancja ma tendencję do rozpuszczania się pod wpływem ciepła i nigdy całkowicie nie wysycha na meblu. Wosk o odpowiednio dobranym kolorze może pomóc nam w usunięciu z mebla plam pozostałych po mokrych plamach.


Aerozole i spraye.


Aerozole i spraye do drewna, chociaż najłatwiejsze w użyciu, nie mogą być używane do konserwacji mebli z Indii. W przeciwieństwie do innych mebli, te nie są lakierowane lecz wykańczane naturalnymi substancjami, które wraz z drewnem mogą być uszkodzone przez olej silikonowy i inne materiały zawarte w omawianych specyfikach.


Emulsje.


Rozpuszczalne w wodzie emulsje na bazie olejków i wosków. Pasty te bardzo dobrze oczyszczają drewno i dodatkowo pozostawiają połysk.


Kilka porad jak troszczyć się nasze meble kolonialne:


1. Do czyszczenia mebli kolonialnych z drewna wystarczy użyć ciepłej wody i łagodnego mydła. Czyszczenie mebli wodą nie będzie szkodliwe, jeśli za bardzo mebla nie namoczymy. Użyj starej szczoteczki do trudno dostępnych obszarów. Zanieczyszczenia zbierać szmatką lub ręcznikiem papierowym. Następnie wysuszyć resztki wilgoci miękką ściereczką.


2. Po umyciu dobrze jest nałożyć na powierzchnię mebla cienką warstwę pasty z wosku. Po odczekaniu pięciu minut należy wypolerować powierzchnię suchą szmatką. Po kolejnych 30 minutach można jeszcze raz przepolerować. Połysk, który w ten sposób uzyskamy będzie cieszył nasze oko przez wiele miesięcy!


3. Trzymaj meble z Indii z dala od słońca. Temperatura letnich promieni wpadających przez okna można osiągnąć 140 stopni. Pozostawione na ich działanie drewno może wyblaknąć, wyschnąć a w rezultacie skurczyć się powodując pęknięcia. Pamiętajmy, że drewno to żywy materiał, bardzo podatny na wilgoć i ciepło.


4. Nie umieszczaj mebli kolonialnych z drewna w pobliżu urządzeń grzejnych lub otworów wentylacyjnych. Suche i ciepłe powietrze powoduje, że drewno wysycha i kurczy się, pozostawiając szczeliny. W pomieszczeniach ogrzewanych powinno się używać nawilżaczy powietrza tak by utrzymać wilgotność na poziomie 40 do 45 proc.


5. W przypadku uszkodzenia mebla, możemy przykryć zadrapania używając pasty do butów o odpowiednio dobranym kolorze.


6. By wypolerować metalowe elementy, takie jak okucia, polecamy by zdjąć je wpierw z mebla. Po dokładnym ich oczyszczeniu przykręcamy je z powrotem uważając by nie zadrapać drewna.


7. Istnieje kilka sposobów, aby usunąć biały mglisty pierścień z miejsca gdzie postawiliśmy gorący kubek kawy lub pudełko z gorącą pizzą. Najmniej inwazyjnym sposobem jest potrzeć zniszczoną powierzchnię mebla miksturą z nieżelowej pasty do zębów i sody lub użyć olej kuchenny zmieszany z popiołem. Możesz pocierać mebel palcem lub używać miękkiej szmatki na większych obszarach.

Świetne rezultaty można uzyskać także w następujący sposób; na powierzchnię mebla kładziemy miękką tkaninę i prasujemy przez nią mebel przez 10-20 sekund. Żelazko powinno być ustawione na średnią temperaturę. Nigdy nie należy trzymać żelazka w jednym miejscu lecz przesuwać nim bezustannie po tkaninie co chwilę sprawdzając mebel czy wszystko jest ok.